• Home |
  • Oto Tavan Döşemesi Nasıl Değiştirilir ?

Oto Tavan Döşemesi Nasıl Değiştirilir ?

Son Yorumlar

Görüntülenecek bir yorum yok.

Recent Posts

Oto Döşeme Nedir?
14 Şubat 2023
Oto Tavan Döşemesi Nasıl Değiştirilir ?
14 Şubat 2023

Popular Tag

Henüz burada görüntülenecek bir içerik yok.

Tavan Döşemesi her araçta bulunan, aracın iç dizaynını tamamlamış ve araç içi renkleri ön plana çıkarmış, genelde gri tonları ile kaplanmış, nadiren siyah ve istek üzere farklı renklerde kaplanmış, aracın tavanında bulunan döşemedir.

Tavan döşemesi genellikle herhangi bir zarar gelmedikçe araç içinde dikkati en az çeken yerdir. Fakat pürüzsüz bir tavan döşemesinde ufak bir problem bile olsa gözünüze sürekli çarpar. Genellikle yanlış temizlik maddeleri ile temizlenmeye kalması, aracın sunroof aksamından su sızıntısı olması, nemli ortamlara maruz kalması gibi sebepler ile araç döşemesinin kaplaması zamanla kendini bırakır. Döşemenin kendini bırakması sonucu araca girdiğiniz ilk andan itibaren döşemedeki sarkık sürekli gözünüze gelir. Genellikle sarkma başlamış ise zamanla büyür ve tavan döşemesinin kumaşı kendini komple sarkıtır. Tavan döşemesinin sarkması durumunda ustalarımız tarafından müdahale edilerek profesyonel bir şekilde önce araç dışına alınır. Daha sonra eski döşemeden kurtulup yerine seçilmiş yeni malzeme ile kaplama işlemi yaparız. Bu işlem esnasında tavan döşemesi araç dışına çıkartılır ve kumaşın kendisini bıraktığında tavan döşemesi üzerinde kalan kalıntılar temizlenir. Bu işlem esnasında tavan döşemesinin yapısına zarar vermemek gerekir, bunun için usta olan bir kişinin yapması gerekir. Tavan döşemesine zarar gelir ise üzerine kumaş kaplandıktan sonrasında bariz bir şekilde gözle görünür bir halde olur, bundan dolayı temizleme aşaması önemlidir.

Temizlik bittikten sonra tavan döşemesi ile kumaş birbirine yapıştırılarak araç içine montaj yapılmaya hazır hale gelir. Yapıştırma işlemi önemlidir, ne kadar malzeme kullanılması gerektiği, kumaşın orantılı takılması gerektiği unutulmamalıdır. Tavan döşemeleri araçtan araca değişiklik göstermekle birlikte üzerinde birçok pim veya tırnak barındırır. Sökme ve takma işlemleri sırasında bu tırnaklara zarar vermeden işlemi gerçekleştirmek gerekir. Kırık tırnaklar var ise bunların yenilenmesi gerekir.

Oto tavan döşemesi değiştirme işlemi yaparken, bazı araçlarda ön ve arka cam sökülmesi gerekebilmektedir. Volkswagen Jetta bunun için örnek olarak verilebilir. Bu gibi durumlarda firmamız bir camcı ile görüşerek camınızı söktürmenizi ister. Tavan döşemesi çıkartılıp, temizlenir, yeniden kaplanarak montaj edilir. Aynı camcıya tekrar gidilerek araç camı taktırılır. Cam sökme ve takma maliyetleri tavan döşemesi için verilen fiyatlara dahil değildir.